Genialny, kolejny już koncert Jacka Kowalskiego u Pieśniarzy. Jacek Kowalski to jeden z najważniejszych polskich pieśniarzy…To nasz flagowy Pieśniarz… Dziś wystapił z Henrykiem Kasperczakiem, świetnym lutnikiem i instrumewntalistą. Jacek Kowalski to pieśniarz, Sarmata, poeta, historyk sztuki-mediewista, tłumacz literatury starofrancuskiej, miłośnik kultury staropolskiej. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Śpiewa i przygotowuje koncerty pieśni autorskich oraz pieśni epok dawnych w autorskich tłumaczeniach (poezja starofrancuska) i wersjach oryginalnych (poezja i pieśń epoki staropolskiej). Jego działalność ma charakter sui generis teatru jednego aktora, z własnym akompaniamentem lub z towarzyszeniem muzyków grających na instrumentach dawnych (citola, mandora, lutnia, fidel, crwth, gitara dziewiętnastowieczna). Zmierza w ten sposób do ożywienia – aczkolwiek nie pod postacią rekonstrukcji, lecz autorskiej kreacji – dawnych form literackich i muzycznych, zarówno średniowiecznych (chanson de geste, roman, pieśni trubadurów i truwerów) jak nowożytnych (dumy staropolskie – nie mylić z ukraińskimi!) oraz polskich pieśni narodowych XIX wieku.

Niezależnie od tych przedsięwzięć wykonuje swoje piosenki autorskie – które w znacznej części są owocem fascynacji kulturą staropolską i średniowieczną – oraz swoje przekłady pieśni średniowiecznych z zespołami Monogramista JK i Klub Świętego Ludwika. Wydał wiele nagrań (płyt CD, kaset) i książek (literackich, popularnonaukowych, naukowych). Jako «Jacek Korabita Kowalski» prowadzi bloga na www.salon24.pl. Pisze scenariusze widowisk, misteriów, programów telewizyjnych. Był laureatem 24 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (1988), nagród literackich i naukowych.